Daugavpils, Kandavas iela 17,
tel. (+371) 65429872, m.t. 26011776, info@dcv.lv

Darba plāns
Ēdienkarte
Veidlapu paraugi

  • 001.jpg
  • 002.jpg
  • 003.jpg

Daugavpils Centra vidusskolas 6.b klases audzēkņi 24.septembrī piedalījās neparastā mācību stundā Raiņa mājā Berķeneļos. Pasākums tika organizēts iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma ’’ ietvaros.

Tā bija saulaina septembra diena. Berķeneļos pie Raiņa bērnības mājas sliekšņa mūs sagaidīja skaista dāma 19.gs. apģērbā . Mēs sadalījāmies divās grupās un ienācām telpā. Berķeneles pusmuiža atrodas dažus kilometrus no Daugavpils. Te Rainis sāka iet skolā un dzīvoja līdz 11 gadu vecumam. Nama āriene un daba apkārt ļauj iztēloties laikmetu, kurā dzīvoja Rainis. Līdzās dārzam un mājai te no Raiņa laika saglabājies stallis, klēts un ledus pagrabs. Mācību nodarbības vadītāji stāstīja par Raiņa bērnību un Berķeneles pusmuižu, kopā ar bērniem meklēja dabā rotaļlietas, ar kādām spēlējās mazais Žaniņš (tā bērnībā vecāki sauca Raini). Programmas vadītāja stāstīja bērniem par Pliekšānu ģimenes dzīvi Berķenelē, lasīja dzeju, piedāvāja izzinošu spēli. Skolēni klausījās stāstu, vēroja muzeja eksponātus, meklēja atbildes uz jautājumiem un novērojumus attēloja darba lapā. Noslēgumā, izvērtējot darbu, skolotāja visiem ielika augstāko atzīmi  ,,1” (pēc 5-ballu sistēmas Raiņa laikā vācu skolā ,,1” bija augstākais vērtējums).

Mājas 2.stāvā audzēkņus cita skolotāja gaidīja uz savu glītrakstīšanas nodarbību. Cik neparasti bija iejusties 19.gs. skolēna tēlā. Paņemot rokā spalvu, iemērcot to tintē, skolēni sajuta glītrakstīšanas smago darbu. Rūpīgi aizpildot apsveikuma atklātni, velkot burtiņus taisnā rindā, baidoties, lai uz papīra nenokrīt tintes pleķi, – viss kļuva par labu audzināšanas stundu. Nodarbības vadītāja stāstīja par Raiņa bērnības skolu, par grāmatām, mājasdarbiem, skolotāja augsto statusu, par uzvedības noteikumiem skolā, un radās sajūta, ka tu pats kā mazais Jānis Pliekšāns sēdi skolas solā un mācies seno gudrību.

Raiņa bērnības māja Berķenelē nav parasts muzejs. Oficiāli tas nemaz nav muzejs, tomēr tajā mīt dziļa izpratne par tā galveno varoni un viņa laiku. Berķeneles posmā Rainis sāk skolas gaitas, ar šejieni saistās daudzi spilgti bērnības iespaidi un nostiprinās arī Raiņa ciešā saikne ar vecāko māsu Līzi, kura šajā dzīves posmā viņam bija mātes vietā.

Pēc mācību nodarbības pusmuižas apmeklētāji devās uz Berķeneles Radošo dārzu, kur katram mākslas objektam ir savs tapšanas stāsts – visi veidoti Raiņa dzīves un daiļrades iespaidā. Plašo dārzu ar simtgadīgām ābelēm gadu gaitā piepildījuši neskaitāmi mākslas objekti, kas tapuši ikgadējos plenēros. Katram no tiem ir savs stāsts par Raini, un kopā tie veido savdabīgu brīvdabas mākslas muzeju.

Raiņa mājā Berķenelē ir īpaša ar tās citādo pieeju, stāstot par Raini. Bērnus nenogurdina ar gariem biogrāfiskiem stāstiem, bet ļauj tiem pašiem piedzīvot Raiņa bērnības rotaļas un darbus, skrienot zālē ,sēžot soliņos, pastaigājoties gar dīķi, baudot sārtos ābolus.

« Tas bija aizraujošs ceļojums ar ļoti interesantiem uzdevumiem. Daudz pozitīva un perfekts garastāvoklis visas dienas garumā!» (V.Bistrickis)

«Man ļoti patika pildīt uzdevumus, rakstīt ar tinti. Raiņa mājā man patika interjera dizains un dārzs.» (V. Truboviča)

«Man viss ļoti patika. Bet visvairāk man patika pildīt mācību uzdevumus. Ļoti patika izklaides atrakcijas dārzā- «tarzanka.»» (V.Trule)

«Man ļoti patika Raiņa mājā. Tur bija iedvesmojoši, skaisti. Viss radīja īpašu noskaņojumu. Man bija sajūta, ka mazais Jānītis atrodas mums blakus, viņa gars nemanāmi seko mums pa dārza taciņām. Pagalmā bija tik gaiši, gleznaini. Dārzs bija vienkārši burvīgs.» (V.Staceviča)

«Man ļoti patika Raiņa mājā. Dārzā auga ļoti garšīgi, sārti, sulīgi āboli. Paldies!» (E.Kezika)

«Es redzēju dažādas vecas lietas , uzzināju, kā tās lietoja. Visspilgtāk atmiņā palika 19.gs. pildspalva– spalva. Spalva – neliels kociņš ar metāla galu, to mērcēja tintē un rakstīja.» (J.Novikovs)

«Man patika šī ekskursija. Tas bija interesanti, jo mēs rakstījām ar spalvu un uzzinājām jaunus interesantus faktus par Raini.» (M.Mihailovs)

«Forši ! » (D.Sičugova)

«Mācību nodarbība man ļoti patika.» (D.Petrovs)

«Sākumā mēs iekāpām autobusā un devāmies ceļā. Berķenelē mūs sadalīja 2 grupās . Es biju 1. grupā. Mūs sveicināja nodarbības vadītāja. Viņa pastāstīja par Raini un viņa ģimeni. Tad mēs mācījāmies rakstīt ar spalvu , kā to darīja agrāk Raiņa bērnībā.» (O.Čerņavska)

«Man viss patika!!! Mēs pildījām dažādus uzdevumus, pastaigājamies pa dārzu. Raiņa mājā bija ļoti skaisti. Bet dārzā mēs uzkāpām augstā kalnā un vērojām burvīgo skatu. Tas bija skaisti un aizraujoši.» (J.Beļajeva)

«Ļoti patika. Super!!!» (M. Librants-Lācis)

«Man patika rakstīt ar spalvu.» (A.Ribakovs)

«Man ļoti viss patika. Tur bija skaisti. Dārzā bija daudz garšīgu ābolu. Mājā bija daudz senu unikālu priekšmetu. Mēs tur pat ar spalvu rakstījām. Tur bija ļoti jauki. Liels paldies par braucienu!» (K.Bogdanova)

«Man ļoti patika. Es gribu vēl atbraukt, lai piedzīvotu kvesta pārbaudījumus ar pūru lādēm.» (M. Vasiļonoks)

«Man patika āboli.» (P.Deņisovs)

«Man patika šūpoties, ēst ābolus. Vispār tur bija daudz interesanta.» (A.Šostakovskis)

«Bija ļoti interesanti. Ceru, mēs brauksim uz šejieni vēl» (A.Upenieks)

«Ļoti skaista daba ir tur!» (N.Škuts)

«Gribu atbraukt vēl! Man patika» (D.Dorožko)

«Man patika. Bija ļoti interesanti. Māja skaista.» (A.Kozlovs)

«Man ļoti patika ekskursija. Bija interesanti pabūt Raiņa mājā.» (J.Vilmanis)

«Bija ļoti interesanti. Man ļoti patika moments, kad mēs rakstījām ar spalvu un tinti.» (K.Luščiks)

«Man ļoti patika šis pasākums. Īpaši patika uzdevumi, kur vajadzēja meklēt objektus un atbildes uz jautājumiem. Patika šūpoties vecās šūpolēs (tagad mēs tos saucam par «tarzankām»). Bija ļoti jautri!» ( K.Jemeļjanova)

Ar Raiņa bērnības dārza āboliem mielojās 6.b klases skolēni un audzinātāja J.Bendorjusa.