Daugavpils, Kandavas iela 17,
tel. (+371) 65429872, m.t. 26011776, info@dcv.lv

Darba plāns
Ēdienkarte
Veidlapu paraugi

  • 001.jpg
  • 002.jpg
  • 003.jpg

„Latvijas skolas soma” ir valsts simtgades dāvana Latvijas bērniem un jauniešiem. Sākot ar 2018. gada septembri, tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam tiks nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības.

4.oktobrī 9.-12.klašu skolēni devās kultūrvēsturiskajā ceļojumā uz Rīgu. Mācību ekskursijas tēma – «Rainis kā latviešu kultūras identitātes zīme». Pasākumam ir kompleksa, starpdisciplināra programma, kuras mērķis – stiprināt jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu, attīstīt kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, paaugstināt izglītības kvalitāti.

Pirms došanās ekskursijā skolēniem skolas bibliotēkā patstāvīgi bija jāiepazītas ar Raiņa dzīves un daiļrades vēsturi, notika latviešu literatūras nodarbības, kurās tika apspriesti Raiņa daiļdarbi, īpašs stāsts tika veltīts Raiņa lugai «Pūt, vējiņi».

Pirmais, ko skolēni apmeklēja Rīgā, bija Raiņa piemineklis, kurš atrodas pašā pilsētas centrā. Rainis – dzejnieks, publicists, prozas autors, dramaturgs, politiķis un sabiedriskais darbinieks. Viņa daiļrade ir pārlaicīga, mākslinieka ieguldījums nacionālajā kultūrā – nepārvērtējams.

Tālāk ceļš veda pie Brīvības pieminekļa, mūsu valsts kultūras un sabiedriskās dzīves simboliskā centra. Atceroties Latvijas vēstures notikumus, kas ir iemūžināti pieminekļa skulptūrās un reljefos, nepieciešams apzināties Tēvzemes dārgumu un svētumu ikviena cilvēka dzīvē. Cilvēka dvēseles garīgai atbrīvotībai, spēkam, saulei, dzimtenei ir veltīta arī Raiņa poēma «Ave sol!».

Mācību ekskursijas svarīgākais uzdevums – pievērst jauniešu uzmanību dzejnieka darbiem un idejām, vairot dzejnieka garīgā mantojums atpazīstamību sabiedrībā.

Pēc iepazīšanās ar Rīgas vēsturisko centru skolēnus gaidīja izrāde «Pūt, vējiņi!» Latvijas Nacionālajā teātrī.

Latvijas Nacionālais teātris ir viens no vadošajiem profesionālajiem teātriem Latvijā. Tas ir mūsdienīgs teātris, kas lepojas ar savām tradīcijām. Teātra eklektikas stila celtne ir valsts nozīmes arhitektūras un mākslas piemineklis, šajā ēkā 1918.gada 18.novembrī proklamēja Latvijas valsti. 2019.gada 23.februārī teātris svinēs savu simtgadi. Vairākiem skolēniem tā bija pirmā tikšanās ar teātra vēsturi un repertuāru.

Ar Raiņa „Pūt, vējiņi!” jauniestudējumu Elmāra Seņkova režijā savu 100. jubilejas sezonu atklāja Nacionālais teātris.

Režisors to veidojis kā ideju drāmu, cieši turoties pie Raiņa teksta un simboliem, kas atklāj pat pārsteidzošas paralēles ar mūsdienām.

Izrādē ļoti būtiska loma ir vizuālajam tēlam, ko veidojusi Monika Pormale, un kas būs atsauce uz Dziesmu svētkiem kā īpašu mūsu tautas identitātes zīmi. Izrādē tika izmantotas Kurzemes novada etnogrāfisko tautas tērpu reprodukcijas no TDA „Līgo” kolekcijas, tajā piedalījās arī dejotāji no ansambļiem „Līgo” un „Teiksma”.

Izrādē skanēja Imanta Kalniņa leģendārā kinomūzika, galvenās lomas atveidoja jaunie aktieri :Baiba - Laura Siliņa, bet Uldis – Jēkabs Reinis. Daugavietis Uldis ierodas saimnieces mājās, lai lūgtu sen nolūkotās saimniekmeitas Zanes roku, taču maltuvē nejauši sastaptā bārenīte Baiba izmaina Ulda likteni…

Raiņa darbs "Pūt, vējiņi!" ir ne tikai viena no autora daiļrades, bet arī latviešu literatūras virsotnēm. «Pūt, vējiņi!» ir populārākā Raiņa luga, jo gadsimta laikā piedzīvojusi vairāk nekā 20 jauniestudējumus un 1973.gadā uzņemta Gunāra Pieša mākslas filma ar nemirstīgo Imanta Kalniņa mūziku, kas izskanēja arī teatrālajā izrādē.

Skatītājus uzrunā jauda, kuru veido simbolu, atmiņu, ētisko vērtību un aktuālo emociju koncentrācija. Jaunās paaudzes skatītājiem varoņu spēcīgās emocijas joprojām labi saprotamas un tuvas. "Vecās dziesmas" transformējas "jaunās skaņās": koris atgādina mums Dziesmu svētku klātbūtnes atmosfēru, un liekas, ka mēs kopā izdziedam spēcīgus vārdus, vērtības un sapņus.

«Pūt, vējiņi!» ir stāsts par mīlestību, par Daugavu, par cilvēka dvēseli, par godīgumu un krietnumu, par dziesmu, kas pavada mūs visu mūžu, par dzīvību un nāvi, par atriebību, naidu un atkal par mīlestību, kas ir stiprāka par visu, kas ir augstāka un cēlāka par visu. Tas ir stāsts par dvēseli, ko nevar ieslodzīt, apkarot, salauzt, stāsts par dvēseli, kas mūžam brīva.

Vislabāk skolēnu emocijas izsaka viņu vārdi:

«Izrāde «Pūt, vējiņi!» atstāja lieli iespaidu. Bija spilgti, krāsaini. Koris brīnumaini pārvēršas par mežu, upi, debesīm, aizkaros it kā «pūta vējš» un tie saviļņojas, veidoja nemierīgas , trauksmainas krokas. Pārsteidzoša bija arī aktieru spēle»(Sulamīte,9.a klase)

«Ekskursija bija ļoti izzinoša un interesanta. Es pirmo reizi apmeklēju teātri Rīgā, pastaigājos pa vecpilsētu. Atmosfēra valdīja draudzīga un jautra. Man ļoti patika»(Ieva,9.a klase)

«Man ļoti patika izrāde. Uz skatuves atradās vairāk nekā 100 cilvēku. Tas bija skaisti un apburoši. Visi augsti profesionāļi»(Arina,9.aklase)

«Ekskursijas laikā vislielāko iespaidu atstāja pats teātris un izrāde. Apgarota aktieru spēle – nesasniedzama virsotne. Divas stundas pagāja nemanāmi» (Dmitrijs,9.a klase)

«Manā uztverē visiespaidīgākais izrādes laikā bija režisora atklājumi. Viņš praktiski atsākas no dekorācijām, bet visas nepieciešamās telpiskās pārvērtības veic milzīgs koris. No skatuves nevarēju atraut acis».(Viktorija,9.a klase)

«Ekskursija uz Rīgu ļoti patika. Ļoti interesanta izrāde pēc savas režijas. Burvīga aktieru spēle! Milzīgā kora enerģētika turēja ciet visu skatītāju zāli! Iespaidīgi!» (Deniss, 9.a klase)

«Vislielāko iespaidu atstāja izrāde «Pūt, vējiņi!». Aktieru spēle ir vienkārši apburoša. Es priecājos par manu pirmo tikšanos ar Raini. Ekskursijā viss izdodas»(Diana,9.a klase)

«Man ļoti patika ekskursija. Īpaši lielu iespaidu atstāja teātris u pati izrāde. Teātrī mani saviļņoja interjera skaistums un bagātība. Viss zeltā! Žilbinoši staro greznie kandelabri! Te notiks brīnums! Un šīs brīnums- «Pūt, vējiņi!» (Anastasija,9.a klase)

«Galvaspilsēta sagaidīja mūs ar siltu un spožu rudens saulīti. Mēs apmeklējām teātri. Izrāde pārsteidza ar savu neparasto Raiņa lugas risinājumu un ar burvīgu aktieru spēli. Paldies maniem skolotājiem par to, ka stiprina manu mīlestību pret mākslu»(Darja,9.a klase)

«4.oktobris – ievērojama diena manā dzīvē. Notika mans pirmais randiņš ar teātri. Un tas nav vienkārši teātris! Gaismas mirdzums zālē, svinīgi tērpti skatītāji un – izrāde! To es aizmirst nevarēšu!» (Veronika,9.a klase)

«Ekskursija uz Rīgu paliks atmiņā, jo es tur satikos ar teātri. Kostīmi. Mūzika. Aktieru meistarība. Viss atstāja milzīgu iespaidu» (Anna,9.a klase)

«Zelta rudens Rīgā… Mirdzošas zvaigznes Brīvības pieminekļa galotnē! Raiņa piemineklis. Teātris. Tas ir mans pirmais teātra apmeklējums. Iespaidi neaizmirstami» (Vadims,9.a klase)

«Pūt, vējiņi!» –aktuāli, izcili un interesanti arī jauniešiem. Mūzika. Cilvēku stāsti. Reālas emocijas» (Diāna,10.klase)

«Uz ilgu laiku atmiņā paliks šis brauciens. Tas bija izzinošs un interesants». (Nadežda,10.klase)

«Brauciens uz izrādi bija fantastisks. Mani saviļņoja aktieru spēle, dekorācijas un spēcīga simbolu valoda, kas uzrunāja skatītājus. Es it kā iegrimu pagātnes sētas dzīvē un uz savas ādas izjutu visas sāpīgās emocijas. Paldies par izrādi!»(Viktorija,10.klase)

«Atmosfēra teātrī iedvesmojoša. Aktieri – īsti profesionāļi. Tēma mūžam pastāvoša» (Jekaterina,12.klase)

«Ļoti interesanta un aizraujoša izrāde»(Arīna,12.klase)

«Ļoti patika viss. Varēju salīdzināt redzēto un pārdzīvoto ar mākslas filmu «Pūt,vējiņi!» (Diāna,12.klase)

«Izrāde «Pūt, vējiņi!» bija ļoti interesanta, bija iespēja salīdzināt Raiņa lugu ar izrādi. Jauns iespaids! Jauna uztvere! Jauni pārdzīvojumi!»(Dana,12.klase)

«Izrādē mani pārsteidza liels cilvēku skaits uz skatuves vienlaicīgi. Nekad neko līdzīgu neesmu redzējis.Iespaidīgi!»(Grigorijs,12.klase)

«Izrāde ar ļoti juteklisku sižetu, kas uzrunā arī mūsdienu jaunieti»(Liāna,12.klase)

«Izrāde ļoti interesanta, daudz skaistu un emocionāli spēcīgu skatu»(Renāts,12.klase)

«Izrādē bija atspoguļotas ļoti svarīgas vērtības, kas mums dzīvē ir jāsaglabā. Ļoti patika aktieru spēle un dekorācijas. Paldies skolotājiem!» (Angelīna, 12.klase)

 

Skaistas atsauksmes rada pārliecību, ka iniciatīva "Latvijas skolas soma" būs ļoti veiksmīga un produktīva. Iespējams, labā pieredze ar laiku pārvērtīsies par skaistu Latvijas skolu tradīciju.

Skolēni savos iespaidos dalīsies stundās, izvērtēs redzēto un izjusto, rakstīs radošus darbus kā īsti mākslas kritiķi.

Izsākām lielu pateicību visiem skolotājiem un skolas darbiniekiem, kas palīdzēja organizēt un novadīt mācību pasākumu (veikt pirmssagatavošanas aktivitātes, organizēt ekskursiju, apkopot materiālus un novadīt pēcpasākuma aktivitātes): Tamārai Zeiļai, Ritai Vasiļonokai, Olitai Rabčevskai, Darjai Savickai, Jevgeņijai Bendorjusai.

 Informāciju apkopoja J. Bendorjusa.