Daugavpils, Kandavas iela 17,
tel. (+371) 65429872, m.t. 26011776, info@dcv.lv

Darba plāns
Ēdienkarte
Veidlapu paraugi

  • 001.jpg
  • 002.jpg
  • 003.jpg

26.septembrī pēc Olimpiskās dienas startiem, entuziasma un enerģijas pārpilni, Daugavpils Centra vidusskolas  4.a un 8.a klases devās ekoloģiskajā pārgājienā uz Stropu mežu. Daudzi skolēni jau agrāk bija novērojuši, ka daži meža iecirkņi ir ļoti piesārņoti. Stropu mežs ir Daugavpils iedzīvotāju iecienītākā atpūtas vieta. Tajā aug arī reti un aizsargājamie augi.

Pagājušajā gadā Centra vidusskolas bioloģijas skolotāja Gaļina Uzlova un viņas skolēni atrada orhideju audzes Stropu mežā pavisam netālu no 3. b autobusa pieturas. Konsultējoties ar DU Sistemātiskās botānikas laboratorijas vadītāja p.i. Pēteri Evartu-Bunderu, tika noskaidroti šo augu nosaukumi. Pētījumi turpinājās pavasarī un vasarā. Izrādījās, ka augi spēj pārdzīvot ziemu un turpina augt. Bet diemžēl tika konstatēts, ka orhidejas apdraud cilvēku nesaudzīgā attieksme pret dabu. Pavisam netālu no orhideju atradnes ir ciems, kura iedzīvotāji laiku pa laikam izmet atkritumus mežā. Tiem piebiedrojas arī sēņotāji un atpūtnieki. Bija žēl vērot, cik grūti izdzīvot šiem skaistajiem, unikālajiem ziediem, cīnoties par savu eksistenci. Tāpēc 8. a klases skolēni nolēma izmainīt situāciju un iesaistīt savas un 4.a klases skolēnus kopā ar klases audzinātājām Svetlanu Skrupksu un Gaļinu Uzlovu, bioloģijas skolotāju Tatjanu Baranovsku orhideju glābšanas kampaņā. Tās mērķis bija iztīrīt puskilometra garu ceļa posmu, kas ved orhideju audzes virzienā.

Un tā 26. septembrī, izkāpuši no 3. autobusa, skolēni uzvilka cimdus, paņēma maisus un ar lielu entuziasmu un fenomenālu ātrumu savāca atkritumus gar ceļu un mežā, kur aug šīs retās orhidejas. Apsteidzot viens otru, skolēni kā detektīvi meklēja pēdas, kas liecina par neekoloģisku domāšanu un nesaudzīgu attieksmi pret dabu, un savāca tukšas pudeles, iepakojumus, maisus u.c. Kad darbs tika padarīts, skolēni vēlreiz izpētīja un pārliecinājās par orhideju labsajūtu. Draudzīgi apēda savas pusdienas, kopā paspēlējās un pilnīgi apmierināti devās atpakaļceļā. Braucot ar autobusu uz centru, vecākajiem skolēniem vairs nevajadzēja nomierināt savus mazākos skolas biedrus, jo pēc ekoloģiskā pārgājiena ar hiperaktīvajiem bērniem notika nopietnas izmaiņas ... Viņus bija pārņēmušas pārdomas. Laikam ekoloģiskā izglītošana ir nepieciešama jau kopš bērnības gadiem!

Informāciju sagatavoja

Daugavpils Centra vidusskolas

 bioloģijas skolotāja Tatjana Baranovska