Daugavpils, Kandavas iela 17,
tel. (+371) 65429872, m.t. 26011776, info@dcv.lv

Darba plāns
Ēdienkarte
Veidlapu paraugi

  • 001.jpg
  • 002.jpg
  • 003.jpg

Skolas soma LV100 krasains

“Re Rag Rug”

21. maijā projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 8. a klases skolēni  apmeklēja Latgales vēstniecību “Gors” un Lūznavas muižu.

GORA apmeklējuma laikā bija unikāla iespēja aplūkot tā galvenās telpas: Mazo un Lielo zāli, orķestra mēģinājumu zāli, horeogrāfijas zāli, mākslinieku grimētavas, risināt dažādus atjautības uzdevumus par ēku, identificēt mākslinieku parakstus, kā arī apskatīt zviedru māklinieču  “Re Rag Rug” izstādi pirmā stāva galerijā.

Skolēni uzzināja, ka Latgales vēstniecības GORS  Lielajā zālē ir 1000 skatītāju sēdvietas, kuras iespējams transformēt, palielinot ietilpību līdz 3000 apmeklētājiem. Akustiskās koncertzāles  skanīgumu nodrošina īpašā uzbūve, kas ļauj mainīt akustikas īpašības atkarībā no koncerta veida. Tas iespējams, pateicoties izgatavotajiem sienu un griestu vairogiem, kuru leņķi ir maināmi, lai atstarotu vai apslāpētu skaņu tieši tā, kā tas nepieciešams, pat krēsli gatavoti atbilstoši noteiktiem akustiskiem raksturlielumiem. Nometot uz skatuves adatu, krītošā priekšmeta skaņa ir dzirdama arī skatītājiem sēdošajiem uz balkona.

Skolēni bija sajūsmā par lielo liftu, ar kura palīdzību iespējams uz skatuvi nogādāt pat automašīnu.

Lūznavas muiža, Latgales jūgenstila pērle, atrodas  Rāznas Nacionālā parka teritorijā, to ieskauj  vairāk nekā 20 ha liels ainavu parks un 7 gleznaini dīķi.

Ekskursijas laikā skolēni uzzināja par Lūznavas muižas vēsturi un par Kerbedzu dzimtu. Lūznavas muiža uzcelta 20. gadsimta sākumā kā vieta mākslas un mūzikas norisēm, tā ir piedzīvojusi vēsturiskas pārmaiņas, kļūstot par skolu, kara štābu, atkal skolu, tehnikumu, pagasta pārvaldi un bibliotēku, bet 2015. gadā atdzimusi no jauna.

 Lūznavas muiža ir arī vairāku reti sastopamu sikspārņu mājvieta.

Staņislavs Kerbedzs bija tiltu būves specialists, kurš strādāja pie tilta būves pāri Ņevas upei Pēterburgā, vadīja  dzelzceļa tiltu būvi pāri Vislas upei Varšavā, kā arī pāri Daugavai Daugavpilī. 

Interaktīvajā klasē skolēni apskatīja dzelzceļa inženierim S.Kerbedzam veltīto multimediālo ekspozīciju, uzzināja, kā top tilti, iejutās tiltu būvnieku lomā un ar moderno tehnoloģiju palīdzību noklausījās paša Kerbedza stāstu.

Pēc aktivitātēm Lūznavas muižas telpās, skolēni devās pastaigā pa parku, lai apskatītu neparasto  daudzstumbru liepu, vides objektu –instalāciju metāla “Ābele”, Madonnas statuju, dažādas koku sugas: čūskegles, riekstkokus, skābaržus, Sibīrijas lapegles un ciedrus, bet izstāžu zālē – Latgales podnieku darbus.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju iepazīt kultūras, vēstures un dabas objektus!

View the embedded image gallery online at:
https://dcv.lv/index.php/lss#sigProId09cfe41930

Meistarklase metāla mākslas galerijā Preiļos

2024. gada 16. maijā 2.c un 3.c klases skolēni projekta ,,Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja metāla mākslas galeriju ,,Nester Custom” Preiļos un piedalījās meistarklasē.

Galerijā skolēni ne tikai iepazinās ar Aleksandra Nesterjuka veidotajām metāla skulptūrām, īpaši motocikliem, bet arī veidoja jaunus dizaina priekšmetus, uzzināja par metāla apstrādes metodēm. Bērni ar interesi skatījās videomateriālus, kā top mākslas darbi no nolietotiem dzelzs priekšmetiem.

Meistarklasē skolēni izmēģināja krāsošanas tehniku – aerogrāfiju. Ikvienam bija iespēja izpausties un izveidot savu plāksnīti ar uzrakstu. Plāksnītes tika veidotas, izsmidzinot krāsu no baloniņa, tas bija aizraujoši un interesanti. Nodarbības beigās katrs saņēma savu darbu un mākslinieka  parakstītu diplomu par dalību šajā meistarklasē un veiksmīgi iegūtām prasmēm vinila aerogrāfijas tehnikā.

View the embedded image gallery online at:
https://dcv.lv/index.php/lss#sigProId4541e785f2

Koncertlekcija „Lāčplēša dienā”

27.novembrī skolā viesojās mūziķi Jānis Ķirsis un Santa Šillere ar koncertlekciju „Lāčplēša dienā”. 

Koncertlekcija bija izglītojošs un muzikāls stāsts par Latvijas vēstures notikumiem, muzikālo vēstījumu papildināja vēsturiski fotouzņēmumi, video fragmenti. Koncertlekcijā skanēja fragmenti no Zigmāra Liepiņa un Māras Zālītes rokoperas “Lāčplēsis”, mūzika no kinofilmām “Nameja gredzens”, “Vella kalpi”, “Pūt, vējiņi”, Ērika Ešenvalda “Dvēseles dziesma”; tāpat arī citu latviešu komponistu radītā patriotiskā mūzika.

Koncertlekciju apmeklēja 9.-12. klašu skolēni. Skolēni atzīst, ka izdevās jau nostiprināt esošās zināšanas par svarīgiem Latvijas vēstures faktiem, bet dažus faktus un skaņdarbus dzirdēja pirmo reizi, tāpēc bija interesanti skatīties un klausīties. Interesanti bija tas, kas vēstures fakti tika sasaistīti ar muzikālo noformējumu. Bija interesanti dzirdēt pazīstamu dziesmu citās skaņās. Mūziķi bija ļoti atraktīvi un draudzīgi.

Paldies „Latvijas Skolas somai” par piedāvāto iespēju piedzīvot šo koncertlekciju!

 

View the embedded image gallery online at:
https://dcv.lv/index.php/lss#sigProIda048ac932b

Līvānu stikla stāsti

1.11.2023. 7.s klases skolēni piedalījās mācību ekskursijā projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros.

Skolēniem bija iespēja iepazīties ar Līvānu stikla amatnieku centru, ar Līvānu stikla rūpnīcas vēsturi. Skolēniem bija interesanti uzzināt, ka Latvijā ir tāda rūpnīca, kur saglabājas latviešu tradīcijas priekšmetu veidošanā no stikla. 

Centra mākslinieces vadībā skolēni pētīja kā var izveidot priekšmetus no stikla.

Skolēniem arī patika piedalīties radošā darbnīcā mākslinieces vadībā. Viņiem bija iespēja izveidot ar savām rokām magnētiņus no stikla  un izkrāsot tos, izmantojot speciālās krāsas.

Izglītojamiem bija iespēja iepazīties ar teritoriju apkārt stikla centram, kur satikās interesanti mākslinieciski objekti.

View the embedded image gallery online at:
https://dcv.lv/index.php/lss#sigProId7765b60677

"Skolas soma" aicina uz teātri

2023. gada 19. oktobrī, izmantojot projekta ,,Latvijas Skolas soma” piedāvājumu, 9. klašu skolēni apmeklēja Daugavpils teātri, lai baudītu brīnišķīgu  muzikālo izrādi  “Džeina Eira” pēc  angļu klasiķes Šarlotes Brontē  romāna.  Pasakainā atmosfērā ieskauts stāsts par garā spēcīgo meiteni  Džeinu Eiru, spēcīgo  personību ar augstsirdīgu dabu, dzelžainu gribu un augstiem morāles principiem. Izrāde ir mākslinieciski psiholoģisks pētījums par cilvēka jūtu dabu, par mīlestību, kas spēj pārvarēt visas grūtības.  Izrāde ir unikāla ar ļoti kvalitatīvu vokālo partiju izpildījumu, ar profesionāli izcilu aktierspēli – viens lomas atveidotājs papildina otru un sniedz paspilgtinātu priekšstatu par personāžu. Ikviens  skatītājs aizdomājās  par to, kas skar viņa paša dzīvi, par savām bēdām un laimi, par cilvēku attieksmi pret viņu, par naidu un atriebību, par cēlsirdību un sirsnīgumu, par personības neatkarību. Mūzikls ir ļoti romantisks, noslēpumains, muzikāli piesātināts, to skatoties, gribas, lai stāsts nebeigtos, bet turpinātos.

Skolēni ar lielu uzmanību sekoja notikumiem uz skatuves. Lūk, tikai dažas atsauksmes:  

,,Izcila aktieru spēle ļauj iegrimt pretrunīgo  emociju pasaulē.” (Kirills)

,,Tas bija aizraujoši un neatkārtojami.” (Daņila)   

,,Man ļoti patika izrāde. Daudz emociju, pārdzīvojumu. Noteikti aiziešu uz teātri vēl!” (Elza)

,,Izrāde bija aizraujoša, dramatiska, emociju pilna. Standarta mīlestības situācija kļuva par neatkārtojamu stāstu par cilvēka dabu, raksturu. Nevarēju atraut skatu no aktieru spēles.” (Adriāna)

,,Tā bija ļoti skaista  un sirsnīga izrāde. Aktieri ļoti profesionāli iedzīvojās lomās. Liekas, tā nav izrāde, bet īstā dzīve. Ļoti patika.” (Artjoms) 

,,Teātris burvīgs, izrāde lieliska.” (Darja)

,,Šī izrāde atstāja lielu iespaidu manā dvēselē. Bija tik burvīgi un skaisti!” (Vitālijs) 

,,Teātra apmeklējums bija perfekts. Sākumā man iet negribējās, bet vēlāk es mainīju savu viedokli un aizgāju uz izrādi. Nenožēloju. Labi, ka aizgāju.” (Dmitrijs) 

informāciju sagatavoja J.Bendorjusa