Daugavpils, Kandavas iela 17,
tel./fax (+371) 65429872, www.dcv.lv, info@dcv.lv

Darba plāns
Ēdienkarte
Veidlapu paraugi

 • 001.jpg
 • 002.jpg
 • 003.jpg

 1. PLĀNOT SAVU LAIKU! Jo tuvāk nāk eksāmeni, jo vairāk laika atveltīt mācībām. Pildīt iepriekšējo gadu eksāmenus, salīdzināt savus risinājumus ar draugu risinājumiem. Pārrunājiet problēmas un nesaprotamās lietas.
 2. Vizualizēt panākumus. Sporta psihologi jau labu laiku atzīst, ka panākumu vizualizēšana var milzīgi iespaidot rezultātu sporta sacensībās. Ironiski, ka lielākā daļa cilvēku pirms eksāmeniem un eksāmenu laikā rīkojas pretēji — cilvēki vairāk iedomājas neizdošanos nekā izdošanos. Taču negatīvās domas vajadzētu mēģināt uzreiz atvairīt, piemēram, vizualizējot STOP zīmi un sakot sev: «Stop!» Tam varētu sekot pozitīvi noskaņoti vārdi: «Esmu spējīgs, kompetents un visu kontrolēju!»
 3. Izvairīties no panikas radīšanas. Vairumā gadījumu panika skolēnā rada izklaidību, kas koncentrēšanās brīžos traucē — palēnina sirdsdarbību, samazina adrenalīna daudzumu. Paniku var aizgaiņāt vairākos veidos, piemēram, ātri skaitīt līdz 100 un atpakaļ vai ieelpot un aizskaitīt līdz trīs, izelpot — aizskaitīt līdz trīs. Tā atkārtot vairākas reizes.
 4. Veikt atbrīvošanās vingrojumus. Bieži stress rodas, pārpūloties un ilgu laiku neatraujoties no mācību vielas. Skolēns jūtas noguris un slikti guļ. Muskuļu atslābināšana atbrīvo arī cilvēka prātu un ļauj tam koncentrēties, tādējādi samazinot nepatīkamo psiholoģisko spriedzi. Atbrīvošanās vingrojumu var veikt šādi. Apsēsties vai apgulties uz kaut kā ērta. Sasprindzināt visus muskuļus no kāju pirkstiem līdz skaustam. Turēt 10 sekundes. Atbrīvoties un pēc 10–15 sekundēm atkārtot.. Aktīvas mācīšanās laikā ieteicams veikt biežas pastaigas svaigā gaisā — uzlabojas asinscirkulācija, smadzenes aktīvāk tiek apgādātas ar skābekli, līdz ar to tās ģenerē jaunu enerģiju un novērš negatīvās emocijas.
 5. Lietot līdzsvarotu uzturu. Stresa laikā lielu nozīmi vēlams piešķirt sabalansētam uzturam. Svarīgi izvairīties no ēdiena, kas saasina stresu, piemēram, trekni produkti, cukurs, kofeīns, kā arī alkohols. Labāk ēdienkartē iekļaut augļus, dārzeņus, pilngraudu produktus, pākšaugus un liesu gaļu. Palīdzēs arī multivitamīnu lietošana. B grupas vitamīni uzlabo nervu sistēmas darbību, palīdz tikt galā ar uzbudinājumu un baiļu sajūtu, stabilizē garastāvokļa maiņu. B grupas vitamīnus dabiskā formā var uzņemt, ēdot klijas, raugu, pākšaugus, pienu, riekstus, cūkgaļu, zivis, dārzeņus, augļus, aknas u. c.
 6. Izmantot dabīgus augu izcelsmes preparātus. Tie sniegs papildu aizsardzību nervu šūnām. Var lietot baldriānu, piparmētru, apiņu un melisas uzlējumus un šo augu kombinācijas. Šīs zālītes pasargā nervu šūnas no kaitīgiem ārējiem karinātājiem — kaut arī tie nokļūst līdz nervu šūnai, taču iekļūt tajā nevar. Lietojot tos ilgstoši, nervu šūnām ir spēks tikt galā ar stresa situāciju radīto papildu slodzi.
 7. Špikerus rakstīt ir labi, bet tikai mācību nolūkiem, nevis izmantošanai eksāmenu laikā.
 8. Visu, kas nepieciešams eksāmena kārtošanai sagatavo jau iepriekšējā vakarā! Un vēlams neaizmirsti mājās.
 9. Vakarā pirms eksāmena dodies gulēt laicīgi - jo ar svaigu galvu domāt ir daudz vieglāk.

Nemācies priekš citiem. Nemācies, lai taviem vecākiem būtu prieks par atzīmēm. Mācies, lai tu pats saprastu, ko tu mācies.