Daugavpils, Kandavas iela 17,
tel./fax (+371) 65429872, www.dcv.lv, info@dcv.lv

Darba plāns
Ēdienkarte
Veidlapu paraugi

  • 001.jpg
  • 002.jpg
  • 003.jpg

"Tikai tas, kas savu tēvu zemi pazīst, var to patiesi mīlēt."

(Kronvaldu Atis)

Ir aizvadīts kārtējais mācību gads, un Latvijas skolu jaunieši devušies vasaras brīvdienās, bet izlaiduma klašu skolēni ar nepacietību gaida centralizēto eksāmenu rezultātus. Pagājušais mācību gads pagāja Latvijas Republikas simtgades zīmē, un kā simtgades dāvana 200 000 Latvijas skolas vecuma bērniem un jauniešiem tapa projekts ,,Latvijas skolas soma”, kura ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam tika nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus, tādējādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti, paaugstinot mācību kvalitāti un nostiprinot zināšanas par Latviju.

Par projekta ,,Latvijas skolas soma” realizāciju ļoti gandarīti ir arī Daugavpils Centra vidusskolas audzēkņi un pedagogi, kuriem aizvadītajā mācību gadā bija lieliska iespēja realizēt projekta programmu un iepazīt Latviju visā tās daudzveidībā – skatuves mākslā, mūzikā, literatūrā, vizuālajā mākslā, arhitektūrā, dizainā, kino, vēsturiskā mantojuma un radošo industriju jomā. Skolēni mācību gada laikā apmeklēja Latvijas Nacionālo operu un baletu, kurā noskatījās baleta izrādi ,,Dons Kihots” un izzinošā ekskursijā iepazina operas nama vēsturi un aizkulišu dzīvi, noskatījās Latvijas Nacionālā teātra izrādi ,,Pūt, vējiņi!”, Daugavpils teātra izrādes ,,Raudupiete”, ,,Hamlets” un ,,Čipolino”. Pirms visām izrādēm skolēni mācību stundās bija apguvuši konkrēto iestudējumu sižetu, tāpēc redzētais uz skatuves izraisīja neviltotu sajūsmu, tika novērtēta ne tikai aktierspēle, mūzika un dekorācijas, bet arī inovācijas, ar kurām senākos laikos rakstīti teksti ieguvuši mūsdienīgu un aktuālu interpretāciju.

Svarīga kultūras joma ir mūzika, un daudziem Centra vidusskolas skolēniem neaizmirstamas emocijas sagādāja projekta ,,Latvijas skolas soma” atklāšanas koncerts arēnā ,,Rīga”, kurā vienkopus bija pulcējušies 6000 skolēnu no visas Latvijas un uzstājās izcili Latvijas mūziķi, tai skaitā maestro Raimonds Pauls. Daugavpils Vienības nama koncertzālē skolēniem bija iespēja noklausīties valsts akadēmiskā kora ,,Latvija” (diriģents Māris Sirmais) , Liepājas simfoniskā orķestra (diriģents Atvars Lakstīgala) un pianista Vestarda Šimkus koncertus. Savās atsauksmēs par gūtajiem iespaidiem skolēni norāda, ka daudziem šī bija pirmā iepazīšanās ar klasisko mūziku, kas radīja pilnīgi jaunu mūzikas izpratnes pieredzi un raisīja interesi par to. Par atmiņu no šiem koncertiem palikušas fotogrāfijas kopā ar māksliniekiem.

Projektā tika piedāvāts apskatīt Latvijas arhitektūras pērles, kas spēj pārsteigt visizsmalcinātāko gaumi, turklāt tās glabā neskaitāmas vēstures liecības un leģendas. Viena no tām ir Rundāles pils, kuras interjers un krāšņais dārzs izraisīja patiesu sajūsmu. Skolēni pabija arī Jelgavas un Bauskas pilī, apskatīja pilsdrupas un senos vēsturiskos centrus vairākās Latvijas pilsētās. Bija iespēja aplūkot arī sakrālās arhitektūras celtnes – Vecrīgas baznīcas, kā arī Aglonas baziliku, gūstot plašu ieskatu kristīgās pasaules kanonos un tradīcijās. Iepazīt moderno arhitektūru un tajās notiekošās kultūras dzīves aktualitātes varēja Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Rīgā, Latgales vēstniecībā ,,Gors”, skolēnu un jauniešu interešu izglītības centrā ,,Zeimuļs” Rēzeknē.

Iepazīt Latvijas un pasaules dabu, literatūru un rakstniekus, seno un mūsdienu kultūru, vēsturi un tradīcijas bija iespējams arī P.Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā, Latvijas Dabas muzejā, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, Naujenes Novadpētniecības muzejā, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, Latgales Centrālajā bibliotēkā Daugavpilī, Raiņa mājā Berķenelē, Aglonas Maizes muzejā, Latgales Amatniecības centrā Līvānos un Stikla muzejā. Gandrīz visur skolēniem tika piedāvātas radošās darbnīcas vai praktiskas nodarbības, varēja vērot dažādu profesiju un amatnieku darbu klātienē, zīmēt un veidot dažādus lietišķās mākslas priekšmetus. Piemēram, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā meitenes iemācījās izgatavot vēdekļus un to, kā tos pareizi lietot, bet zēni veidoja vizītkartes. M.Rotko mākslas centrā tapa pašu gleznoti darbi, bet Naujenes novadpētniecības muzejā kā veltījums Latvijas simtgadei no Daugavpils Centra vidusskolas tika uzausts Lielā Augšdaugavas musturdeķa fragments.

Arī kino ir viena no jomām, kurai Latvijas simtgadē atvēlēta īpaša vērība. Jaunāko klašu skolēni noskatījās režisores Rozes Stiebras animāciju filmu ,,Saule brauca debesīs”, pirms tam mācību stundās iepazinās ar filmas simbolisko tēlu – ķekatnieku, Saules, Kazas, Nabašnieka – nozīmi. Pēc filmas bērni secināja, ka ikvienam, kurš tic saviem spēkiem, ir iespējams paveikt lielus darbus savas tautas labā. Diemžēl ne viss dzīvē ir tikai labs un beidzas laimīgi. Ar Latvijas vēstures traģiskākajām lappusēm iepazinās pamatskolas vecāko klašu skolēni, noskatoties Dāvja Sīmaņa spēlfilmu ,,Tēvs Nakts”, kas ir divpadsmitā filma programmā ,,Latvijas filmas Latvijas simtgadei”. Filmā redzēto papildināja Daugavpils muzeja ,,Ebreji Daugavpilī un Latgalē” direktora, vēsturnieka un novadpētnieka Josifa Ročko stāsts par holokausta notikumiem Daugavpilī Otrā pasaules kara laikā. Viss redzētais un dzirdētais izraisīja dziļas pārdomas par cilvēka atbildību savu tuvāko un sabiedrības priekšā.

To, ka sava zeme un tās cilvēki, to piemiņa ir jāsargā, skolēni kārtējo reizi pārliecinājās, apmeklējot dabas parku ,,Daugavas loki” un senās Dinaburgas pils apkārtni. Dabas ainavas Daugavas krastos ir kļuvušas par neatņemamu Latvijas kultūras kanona daļu, par vienu no mūsu identitātes stūrakmeņiem, kam materiālistisku apsvērumu dēļ vēl ne tik senā pagātnē draudēja iznīcība. Daugavas vērtību neizmērīt naudā, pat ja tās skaistie loki reiz tika drukāti uz desmit latu banknotēm. Viss ātri mainās, latu arī vairs nav, bet Daugava paliek. Tāpat kā viss skaistais, kas cilvēku radīts, nosargāts un nodots mantojumā nākamajām paaudzēm.

Daugavpils Centra vidusskolas skolēni un pedagogi pateicas iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” organizatoriem un sagaida tikpat izzinošas nodarbības un lietderīgas ekskursijas arī nākamajā mācību gadā!

Teksta autore

Daugavpils Centra vidusskolas skolotāja

Dace Aizpuriete